IDEC 2017 | PROGRAM
51148
page,page-id-51148,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,qode-core-1.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,brick child-child-ver-1.0.0,brick-ver-1.8,vertical_menu_background_opacity, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

IDEC 2017 – Agenda

Tours

March 28-29

Jerusalem - March 29

A tour to Jerusalem

Arabs, Jews and in between

Ramat Gan - March 29

A tour to Ramat Gan

Curiosity, initiative, self-fulfillment and a sense of belonging

Sharon - March 29

A tour of the Sharon area

The role of education in creating a better future

Tel-Aviv Jaffa - March 29

A tour of Tel-Aviv Jaffa

Multiculturalism, diversity and Social and Community-based entrepreneurship

North - March 28-29

A tour of Northern Israel

Self-exploration, interpersonal exploration, and exploration of innovative and diverse education approaches

March 30

Thursday

7:30 – 8:30
Breakfast

8:30 – 9:00
Transportation

9:00 – 12:00
Conference in Hadera Democratic School

12:00 – 13:00
Lunch

13:00 – 15:00
Conference in Hadera Democratic School

15:00 – 16:00
Transportation to the Ecological Park

22:00 – 22:30

Transportation

21:00 – 24:00
White Night, live music in Hadera Democratic School

24:00 – 24:30

Transportation

March 31

Friday

7:30 – 8:30
Breakfast

8:00 – 8:30
The Breakfast Club

8:30 – 9:00
Transportation

9:00 – 13:00
Conference in Hadera Democratic School

13:00 – 13:30

Transportation

13:30– 14:30
Lunch

14:00 – 16:00
Gathering, registration, settling in tents and rooms

Opening

Yaacov Hecht, Michal Gilboa-Atar, Yotam Tron

about IDEC and Democratic Education today

Samar Atamna

getting to know the campus and the educational-social agenda of the place

Professor Sugata Mitra

School in the cloud

18:00 – 19:00
LASSE LEPONIEMI – HundrED

19:15 – 20:15
Dinner

20:20 – 24:00
Shabbat Evening Celebration + Community singing

April 1

Saturday

7:00 – 7:30
Morning Activity

7:30 – 8:30
Breakfast

8:00 – 8:30
The Breakfast Club

8:30 – 9:00
Morning Meet-up

9:00 – 12:00
Open Space

12:00 – 13:00
PROFESSOR SUGATA MITRA – School in the cloud

13:00 – 14:00
Lunch

14:00 – 17:00
Open Space

17:00 – 18:00

Open Space

18:00 – 20:00
Open Space

20:00 – 21:00
Dinner

21:00 – 24:00
Continued
DemROCKracy

April 2

Sunday

7:00 – 7:30
Morning Activity

7:30 – 8:30
Breakfast

8:00 – 8:30
The Breakfast Club

8:30 – 9:00
Morning Meet-up

8:00 – 12:00
Open Space

9:00 – 12:00
Between the Establishment and the Alternative, between Democratic Education and Public Education – Panel of former Education Ministers

12:00 – 13:00

Open Space

13:00 – 14:00
Lunch

14:00 – 16:00
Open Space

16:00 – 19:30
How to make a transition from a Democratic education to a collective society?
Different workshops from Israel and worldwide and Open Space dealing with solutions and challenges in the Democratic culture and collective living

Open Space until 19:30

19:30 – 20:30
Dinner

Dance Party

April 3

Monday

7:00 – 7:30
Morning Activity

7:30 – 8:30
Breakfast

8:00 – 8:30
The Breakfast Club

8:30 – 9:00
Morning Meet-up

9:00 – 12:00
Open Space

12:00 – 13:00
Closing Event

13:00 – 14:00
Lunch

14:00 – 15:00
Transportation to Binyamina/Hadera Train Station

31/3 Friday

16:00

auditorium

Opening

Yaacov Hecht, Michal Gilboa-Atar, Yotam Tron

about IDEC and Democratic Education today and tomorrow 

16:30

auditorium

Samar Atamna

getting to know the campus and the educational-social agenda of the place

17:00

auditorium

Professor Sugata Mitra

School in the cloud

18:00

Lasse Leponiemi, Finland

HundrED

100 educational innitiatives from all over the world

20:15- 19:15

Dinner

20:30

main stage

Shabat Reception “Shvilim” Democratic School

1/4 Saturday

7:00-7:30

Morning Activity

Morning run, Yoga, T’ai Chi, Qigong…

7:00

Hila Larnau, Israel

Bird Watching Tour


8:30 – 7:30

Breakfast

8:30 – 8:00

The Breakfast Club

Pre-booked talks during the different meals

8:30-9:00

Morning Meet-up

A talk with all the participants – Review of the day’s activities + Massages

22:00 – 10:00

main stage:

DemROCKracy

ensembles, and bands from democratic schools will show all day

09:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

 
Outdoor 1

 

Dr. Boaz Shacham, Israel

“under the rock” – a research tour in the area of small animals

Room 7

 

Acceleration Route

How to lead and promote educational initiatives

Room 6

 

Acceleration Route

How to set up a democratic school

Room 5

 
Room 4

 
Room 3

 

Galia Nedyalkova, Bulgaria

The Hidden Treasure

Hall 2

 
Hall 1

 

10:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

Yonatan Ziv, Israel

eco-juggling

Outdoor 1

Room 7

Room 6

Mariusz Truszkowski, Poland

Tools and practices for setting up an alternative school

Room 5

Anat Shapira-Lavie, Israel

The parents’ role in the education system and in a democratic school

Room 4

Room 3

Hall 2

Shai Ben-Atar, Israel

20 Questions, 5 chairs – Relationships, intuition, and learning habits

Hall 1

Yaacov Hecht

Changing the paradigm – from a pyramid to a network

11:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

Yaacov Hecht

A circle Talk on the lawn

Outdoor 1

Room 7

Dror Simri, Hadera Democratic School

“visibility” and “dialog” in Hadera democratic school

Room 6

Valerio Narvaez Polo, Peru

Escuela Democrática de Huamachuco, Peru
“A democratic school in the remote Andes of North Peru”

Room 5

Lahan Wiler, Israel

The tension between freedom and safety

Room 4

Magi Blagoeva, Bulgaria

Making the impossible possible

Room 3

Yana Necht, Israel

Thinking out of the box – SIT about creative thinking and fish (?!)….

Hall 2

Hall 1

Dr. Eyal Doron, Israel

On the path to the new core curriculum

12:00

Outdoor 2

Outdoor 1

Verena Gruner, New Zealand

Singing for Joy – the magic of singing together in harmony

Room 7

Room 6

Yoav Weiman, Education Cities

Education-Team Model

Room 5

Itai Ken-Tor, Shvilim democratic school

Cinema entrepreneurship in education systems – dialog through film with focus on conflicts

Room 4

Lea Bachar-Tzalik, Co-principal of the democratic-communal school of “Givol” in Givat Olga, Hadera

Democratic education in preschool: A sharing circle, led by teachers from Givol and Saknai

Room 3

Hall 2

Helena Singer, Brazil


Ana Yris Guzmán Torres, Puerto Rico


Philippe Greier, Brazil


The fascinating journey of democratic education in Latin America

Hall 1

Jerry Mintz, USA

Establishing alternative schools

14:00 – 13:00

Lunch

14:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

Outdoor 1

Room 7

Room 6

Mariusz Truszkowski, Poland

Connected Education

Room 5

Room 4

Room 3

Hall 2

Hall 1

Prof. Sugata Mitra

S.O.L.E Workshp

15:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

Outdoor 1

Room 7

Room 6

Jerry Mintz, USA

The history of alternative education

Room 5

Sara Stevens Zur, Israel

music teaching – How can we integrate musical activities into our classroom/school settings

Room 4

Hila Larnau & Anastasya Shmueli, Israel

Non formal democratic education

Hall 2

Hall 1

Prof. Sugata Mitra

S.O.L.E Workshp

16:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

“How to set up a democratic school”

A circle Talk on the lawn

Outdoor 1

Room 7

Limor Shalom, Israel

Education from the Heart – A Call for Awareness

Room 6

Ifat Gal-Shpaizman, Israel

The schoolyard’s potential

Room 5

Theodore E. Weisgal, USA

Robert’s Rules for Kids and Big Kids

Room 4

Tsipi Marhaim, Israel

“The Unconscious Theory” of Janusz Korczak

Room 3

Vered Benedict, Israel

Gamification and creative thinking Workshop

Hall 2

Hall 1

Olga Leontyeva, Moscow

Center School as Park

17:00

Outdoor 2

Outdoor 1

Room 7

Room 6

Yana Necht, Israel

Development of educational innovation

Start Up Nation in Education – Trend or Opportunity?

Room 5

Yavor Ganch`ev, Bulgaria

Parents lead change in education

Room 4

Kageki Asakura, Japan

“Newly Born Law for Democratic Education in Japan”

Room 3

Hall 2

Cecilia Bradley, Australia


Evelien Prins, The Netherlands


Iku Fujimatsu and Moe Zimmerberg, USA


DEDE – Democratic Education for Democratic Educators – a work in progress!

Hall 1

Javier Bronchalo, Spain

How can we practice democratic education in a non-formal education?

18:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

Outdoor 1

Room 7

Acceleration Route

How to lead and promote educational initiatives

Room 6

Acceleration Route

How to set up a democratic school

Room 5

Henry Redhead,
England

Life in Summerhill – a school that is a legend

Room 4

Prof. Sugata Mitra

A circle talk

Room 3

Philippe Greier, Brazil

Let’s play the education revolution – How to run social engagement campaigns

Hall 2

Hall 1

20:00 – 19:00

Dinner

24:00 – 21:00

Evening activity – the Democratic School of Hadera

2/4 Sunday

7:00-7:30

Morning Activity

Morning run, Yoga, T’ai Chi, Qigong…

8:30 – 7:30

Breakfast

8:30 – 8:00

The Breakfast Club

Pre-booked talks during the different meals

8:30-9:00

Morning Meet-up

A talk with all the participants – Review of the day’s activities + Massages

09:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

Outdoor 1

Room 7

Room 6

Imry Avitan, Education Cities

Education-Team Model

Room 4

Pia Janzen, Germany

Learning by leaving the comfort zone

Room 3

Cecilia Bradley, Australia


Evelien Prins, The Netherlands


Iku Fujimatsu and Moe Zimmerberg, USA


DEDE – Democratic Education for Democratic Educators – a work in progress!

Hall 2

Hall 1

Prof. Yuli Tamir – Former education minister of Israel


Eyal Ram – Present vice CEO of the Israeli education ministry 

The meeting point between democratic education and public education

10:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

Outdoor 1

Room 7

Room 6

Room 5

Avshalom Komisar, Head of the Democratic School of Hadera

The committees work as source of a meaningful learning

Room 4

Room 3

Hall 2

Heather Yang, Humanities Explorational High School, Taiwan

A traveling school – travels are planned and financed by the students

Hall 1

Prof. Yuli Tamir – Former education minister of Israel


Eyal Ram – Present vice CEO of the Israeli education ministry 

The meeting point between democratic education and public education

11:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

Outdoor 1

Room 7

Sharon Shimoni, Limor Bason & Hagit Agoor Halevi, Israel

‘Amitzim’ program (brave) – turning ideas into reality

Room 6

Room 5

Javier Bronchalo, Spain

SOLE Spain Association

Between democratic and public education 2.0

Room 4

Room 3

Dror Bar Yosef, Asaf Gon & Ofri Vagner, Israel

Noah’s ark – innovative journey

Hall 2

Anat Porat (Phd) and Carmit Bartov, Israel

Play and learning, relational pedagogy

Hall 1

Dr. Lior Tzoref, Israel

Education in the age of collective intelligence

12:00

Outdoor 2

Outdoor 1

Room 7

Room 6

Room 5

Marko Koskinen, Finland

Virtual learning for all

Room 4

Naama Goldberg, Israel

“your way” – girls circle in the spirit of the democratic education

Room 3

Ana Yris Guzmán Torres, Puerto Rico

The Power of Human Connection

Hall 2

Henry Redhead, England

Life in Summerhill – a school that is a legend

Hall 1

Kageki Asakura, Japan

“How We Can Realize Self-directed Way of Life? — The trial with graduates”

14:00 – 13:00

Lunch

14:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

Outdoor 1

Room 7

Iris Zohar-Marmur, Israel

Discourse among preschool teachers in the democratic education

Room 6

Yonatan Ziv, Israel

Designing the learning environments

Room 5

N/A

Room 4

Ran Cohen Aharonov & Sara Wilner, IDE

Preschools as leverage for a community process – Ghana as a case study

Room 3

Osnat Avidan, Israel

Yoga for Women

Hall 2

Rinat Levi, Israel

Moving together

Hall 1

Prof. Sugata Mitra

Self directed learning

15:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

Outdoor 1

Room 7

Ran Cohen Aharonov, & Noa Shefi, Israel

Change in public policy that drives a change in preschools

Room 6

Ruth Goren, Israel

A change in the education system

Room 5

Tomer Gekler, Israel

Public Participation model

Room 4

Ido Berger, Thailand

SUKAHAPIBAL-1, an organic garden in Bangkok

Room 3

Shira Kachlon, Israel

Play and game workshop + game creation for kids

Hall 2

Lea Bachar-Tzalik, Co-principal of the democratic-communal school of “Givol” in Givat Olga, Hadera

What have we learnt from the multi-cultural process in “Givol”

Hall 1

Prof. Sugata Mitra

A circle talk

16:00

Opening: Democratic culture and collective living

Gathering + presenting dilemmas for the open space or the workshops

16:30

Democratic culture builds shared society

Michal and Yotam

17:00

OPEN SPACE

Room 9

 

Safi Mansur, “YAD BE YAD” association

Social change in bilingual schools- JEws and Arabs study together

Room 7

 

Dr. Dafna Granit and Gabriella Akerman-IDE

How to make democracy within a diverse community in teachers’ training in the south of Israel?

Room 6

 

Ma’ayan Shifrut, Efrat Ben-Zvi and Michal Glaser- Hason, IDE

Educatioanl Leardership in the Isarelis’ multi calture aspect

Room 5

 

Michal Livni, “Merchavim” association

Speaking fair language – concepts from the merchavim model, to promote life in a diverse society

Room 4

 

Carlos Moreno Romer, Universidad Autónoma de Madrid, Spain

How can democratic education support and strengthen education for social justice at a “glocal” level

Room 3

 

Dr. David Windholz, Israel

The practice of the “Psycho-pedagogy of love”-bilingual Arabic-Hebrew Centre with children and young people

Hall 1

 

Education Cities directors

the Innovation Lab

18:30

OPEN SPACE

Room 9

 
Room 7

 
Room 6

 
Room 5

 
Room 4

 
Room 3

 
Hall 1

 

Dr. Dany Nave, ISRAEL

Childhood, education and learning among hunter-gatherer societies

20:30- 19:30

Dinner

Dance Party

3/4 Monday

7:00-7:30

Morning Activity

Morning run, Yoga, T’ai Chi, Qigong…

8:30 – 7:30

Breakfast

8:30 – 8:00

The Breakfast Club

Pre-booked talks during the different meals

8:30-9:00

Morning Meet-up

A talk with all the participants – Review of the day’s activities + Massages

9:00

río abierto – main stage

10:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

Outdoor 1

Room 7

Room 6

Maskit Hodsman, Israel

Educational culinary therapy

Room 4

Education Cities directors

the Innovation Lab

Room 3

Helena Singer, Brazil

Occupied Schools in Brazil

Hall 2

IDEC’s parliament

Hall 1

11:00

OPEN SPACE

Outdoor 2

Outdoor 1

Room 7

Room 6

Room 5

Room 4

Room 3

Hall 2

IDEC’s parliament

Hall 1

12:00

Closing Event

14:00 – 13:00

Lunch